• ArabicDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

COVID-19 İnme(Felç) Riskinizi Artırır mı?

Siz veya yakınınızdaki biri felç geçirdiyse, felcin gerçekleşmeden önce  çok az  semptom gösterdiğini bilirsiniz. Risk faktörlerini anlamak, felçlerin olmasını önlemenin en iyi yoludur. İnmelerin% 85’i  , bir arterdeki tıkanmanın neden olduğu ve beyne kan akışının azalmasına yol açan iskemik inmelerdir. Obezite, diyabet, yüksek kolesterol, kalp aritmileri , atriyal fibrilasyon , sigara, uyuşturucu kullanımı ve diğer birçok risk faktörünün tümü, artan bir olasılıkla bağlantılıdır. Şimdi, son araştırmalar COVID-19’un artmış inme riskiyle de bağlantılı olabileceğini göstermiştir.

Mohammad El-Ghanem , Banner – Üniversite Tıp Merkezi Tucson’da bir endovasküler nörologdur . COVID-19’un felçler için risk faktörünüzü nasıl artırabileceğine dair fikirlerini paylaştı.

COVID-19 inme riskini nasıl artırır?

Orta ila şiddetli COVID-19’un yaygın semptomları arasında iltihaplanma, zayıf organ işlevi ve kan pıhtılarının gelişimi yer alır. Tüm bu semptomlar ve diğerleri şiddetli COVID-19 vakaları için yaygındır ve daha sonra kalp krizi ve felce yol açabilecek bir kan pıhtısı birikimi olan venöz ve arteriyel tromboembolizm riskinizi artırabilir.

Dr. El-Ghanem, “COVID-19 enfeksiyonu sadece vücutta iltihaplanma yaratmaz, aynı zamanda kanın hiper pıhtılaşmasına neden olduğu da bilinmektedir (kanınızın normalden daha kolay pıhtılaşmasına neden olan bir durum),” dedi Dr. El-Ghanem. “Bu kombinasyon özellikle inme oluşturabilecek seviyede tehlikelidir.”

En çok kim risk altındadır?

İnme için birden fazla risk faktörüne sahip kişiler, COVID-19 enfeksiyonu sırasında daha fazla endişe nedenine sahiptir. Aslında, tek başına orta ila şiddetli COVID-19 semptomları, doktorların hastanede yatan hastalara kan sulandırıcıları önermesi için yeterli risk oluşturabilir. Genel olarak, normalde inme riski taşımıyorsanız ve COVID-19 semptomlarınız küçükse, bu durumda inme riski düşük olabilir.

COVID-19 iyileşmesinden sonra risk hala yüksek mi?

Dr. El-Ghanem, “Hala bilgi topluyoruz” dedi. Ve yıllarca bilgi toplamaya devam ediyor olacağız diye devam etti. İyileşme sırasında ve hemen sonrasında inme riskinin daha yüksek olduğu açık fakat felçle ilgili uzun vadeli etkilerin doğrulanması daha uzun sürecektir. ” Bildiğimiz şey, inme semptomlarının hızlı ve erken tespitinin yanı sıra bir inmenin ince uyarı işaretlerini ve semptomlarını anlamanın  hayati önem taşıdığıdır.

  • Denge: Ani denge veya koordinasyon kaybı.
  • Göz: Bir veya iki gözden görmede ani sorun.
  • Yüz: Yüz sarkık mı yoksa uyuşmuş mu? Gülümsediğinizde düzensiz mi yoksa orantısız mı?
  • Kol Zayıflığı: Bir kol zayıf mı yoksa uyuşmuş mu? Her iki kolu da kaldırın – biri aşağı mı kayıyor?
  • Konuşma: Konuşma geveliyor mu? Kişi konuşamıyor mu veya basit bir cümleyi tekrar etmesi istendiğinde anlamak zor mu?
  • 112’yi arama zamanı: Bu belirtilerden herhangi biri varsa, ortadan kalksa bile, 112’yi arama ve hemen hastaneye gitme zamanı olması yüksek ihtimallidir.

Tedaviden kaçınmayın

Felç tedavisi ve iyileşme söz konusu olduğunda zaman çok önemlidir. Bir salgın sırasında veya herhangi bir zamanda hastaneye gitme konusunda gergin veya tereddütlü hastalar için Dr. El-Ghanem bazı önerilerde bulundu. “İnme, çabuk yakalanırsa tedavi edilebilir. Alma tedaviyi  hastanede minimize ya da doktor olasılığını artırır hatta tersine sizin felç uzun vadeli etkileri.”

Yardım alarak riskinizi azaltın. COVID-19 semptomları yaşıyorsanız , semptomlarınızı yakından takip edin. Kötüleşirlerse bir doktora ulaşın  . İnme için başka risk faktörleriniz varsa, bunları doktorunuzla görüşün ve iyileşme için bir plan yapın.

Bir cevap yazın